Vědecko-technický jarmark 2015

Dne 16. června se v centru Pardubic uskutečnil Vědecko-technický jarmark. Tato akce má již v Pardubicích svou tradici. Tentokrát se akce neuskutečnila na Perštýnském náměstí, jako v minulosti, ale na nově otevřené (rekonstruované) pěší zóně na Třídě Míru.

celkový pohled celkový pohled
celkový pohled celkový pohled

Seznam aktérů a jednotlivých expozic byl úctyhodný.

přehled aktivit rozmístění stánků

Měl jsem tam samostatný stánek č. 23. Byl jsem v sousedství hvězdářů z Pardubic. Poblíž stánku jsem měl na fólii analematické hodiny.

umístění stánku můj stánek

Bohužel vedle stánku byly i reproduktorové soustavy, z kterých moderátorka postupně seznamovala s tím, co je na jednotlivých stáncích k vidění.

moderátorka

Při diskuzi se zájemci o sluneční hodiny jsem musel občas hlasem reproduktory překonávat a tak jsem měl večer hlasivky značně vysílené.

Ale i já jsem přišel ke slovu.

moderátorka o mém stánku

U stolku se vystřídala řada zájemců.

rád poskytnu informace jsem v záběru

Na stole jsem měl několik modelů slunečních hodin. Protože na ně svítilo slunce, byly funkční. Pro žáky školou povinné jsem měl připravenou vystřihovánku slunečních hodin. Pro ostatní jsem měl připraveny demonstrační plakáty ilustrující činnost slunečních hodin, základní typy slunečních hodin, jak se mění vzhled nástěnných hodin dle azimutu stěny a další. Mohli zde například zjistit, kde jsou sluneční hodiny v Pardubicích a nejbližším okolí.

zájemci návštěvníci prohlížející

O vystřihovánky velký zájem nebyl. Naopak analematické hodiny sklízely úspěch.

účastníci sami sobě ukazují čas seznámení s analematickými hodinami seznámení s hodinami

Původně jsem chtěl hodiny vyměřit a nakreslit na dlažbu den předtím. Jednak to nedovolilo počasí (nesvítilo slunce a tak nebylo možné hodiny zorientovat), navíc si magistrát nepřál aby někdo po nové dlažbě maloval.

účastníci sami sobě ukazují čas seznámení s analematickými hodinami seznámení s hodinami

Nakonec se provedení na fólii ukázalo jako velmi výhodné. Na číselníku se během dne vystřídalo spousty návštěvníků.

účastníci sami sobě ukazují čas kolektivní seznámení s analematickými hodinami organizátorka

Funkci analematických hodin si osobně vyzkoušela i hlavní organizátorka akce.

Byl jsem rád, že jsem nabídku zúčastnit se takové akce přijal a mohl popularizovat sluneční hodiny a gnómoniku vůbec. Bude to znít příliš sebevědomě, ale byl jsem na sebe hrdý a myslím, že jsem pro popularizaci slunečních hodin během akce trvající 8 hodin hodně udělal.šipka na úvod kliknutím na šipku
přechod na úvodní stránku